Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej

Pyrkon 2015

W ostatni weekend kwietnia wzięliśmy udział w największym festiwalu fantastyki w Polsce. Była to 15. edycja Pyrkonu, który przybrał już miano Expo. Nic w tym dziwnego, z roku na rok konwent odwiedza coraz wieksza rzesza fanów szeroko pojętej fantastyki, animacji i popkultury nie tylko japońskiej. W tym roku liczba uczesników przekroczyła 31 tysięcy.

Nasz mały obóz rozbiliśmy w hali wiosek historycznych i fantastycznych, w sąsiedztwie wczesnośredniowiecznych wojów, postapokaliptycznego osiedla, replik pojazdów z Gwiezdnych Wojen i tronu z popularnej serii, na którym można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na środku hali znajdowała się tzw. Arena, na której odbywały się przez cały czas różne pokazy i warsztaty, zarówno sztuk walki, jak i tańca. Nasi zbrojni samurajowie także zaprezentowali na niej swoją potyczkę.
Przed namiotem wystawiliśmy tradycyjnie nasz sprzęt, aby każdy zainteresowany przechodzień mógł z bliska obejrzeć samurajską zbroję i japońską broń różnego typu. Nie zabrakło też przedmiotów codziennego użytku, takich jak ceramika japońska, a nawet narzędzie do wyplatania sznurków tradycyjną techniką kumihimo. W drugi dzień festiwalu poprowadziliśmy krótkie warsztaty rzemiosła japońskiego, na których uczyliśmy pleść waraji, robić kanzashi i origami, oraz kaligrafować japońskie znaki.

Był to największy konwent fantastyki, który odwiedziliśmy jako Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej. Mamy nadzieję, że za rok znów zawitamy na Pyrkonie. Tymczasem za kilka tygodni kolejne Expo, tym razem w Krakowie. Do zobaczenia na Magnifikonie!